Sergi Hakkında

98nci yılında Cumhuriyet fotoğrafından bir kesit

TFSF Yönetim Kurulu olarak bu yıl ikincisini düzenlediğimiz “Cumhuriyet Sergisi”’nin bir prestij sergisi olarak düşünüyor ve bu amaçla çabalıyoruz. Amatör veya profesyonel olarak fotoğrafa gönül vermiş kişiler için bu serginin tek ödülü Cumhuriyetimizin yaşı kadar sayıda fotoğraf arasına seçilme onurudur. Bu yıl seçilen fotoğrafları seçilen 98 kişiyi yürekten kutluyorum.

Bu yıl 60 il merkezimizden ve yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızdan 144 kadın ve  318 erkek toplam 462 kişi 891 fotoğrafla katılım sağladı. Kendilerine teşekkür ederiz. Bu katılımın arasından 98 fotoğrafı, kurallarımız gereği sergi projemizde sadece bir kez seçici kurul üyeliği yapacak olan değerli hocalarımız belirledi. Mevcut Pandemi nedeni ile sanal ortamda gerçekleşen bu seçim ve verdikleri emek için Prof. Simber Atay, Doç. Dr. Suzan Orhan ve Doç. Dr. Burcu Böcekler’e yönetim adına bir kez daha teşekkür ediyorum.

Bu sergilerimizde Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu Yönetimi olarak Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılı yaklaşırken Türkiye’de fotoğraf sanatındaki başarılı çalışmaların, günümüz fotoğrafının bir kayıt altına alınmasını amaçladık. 

TFSF Başkanı sıfatı ile küratörlüğünü üstlenme onuruna eriştiğim geçen yılki ilk serginin fotoğraflarını yayın haline getirdik ve bu yayın fotoğrafları olan kişilere ulaştırılmaya başlandı. Bu ikinci sergimize seçilen fotoğrafları da yayın haline getirilmesi için çalışacağız.  Serginin 100 yaşına yaklaşan Cumhuriyetimiz yaşadığı sürece artan bir heyecan ve önemle devam ettirileceğine inanıyoruz. 

Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu Yönetimi adına bize bu özgürlüğü sağlayan, her gün kıymetini artarak anladığımız başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Cumhuriyetimizin kurucularına bir kez daha şükranlarımızı sunuyoruz.

Dr. Sefa ULUKAN
TFSF Yönetim Kurulu Başkanı
Sergi Küratörü
29 Ekim 2021