Sergi Hakkında

SAYGI DURUŞU...

TFSF Yönetim Kurulu olarak görevi üstlendiğimiz ilk günden itibaren Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonunu oluşturan derneklerimiz kadar fotoğraf sanatı ile uğraşan herkese ulaşmaya çalışıyoruz. Örgütlü yapılanmanın oluşturduğu güç birliğinin farkında olarak çalışmalarımıza yılmadan devam ediyoruz. İyi örgütlenmiş ve kendisini buna menfaatsiz adamış bir yapılanmanın neler başarabileceğinin en büyük örneği var önümüzde, Cumhuriyetimiz.

Bu yıldan itibaren her yıl "29 Ekim Cumhuriyet Bayramı"nda açılmasına karar aldığımız bu sergi birçok özelliği içinde barındırıyor. Öncelikle Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu Yönetimi olarak Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılı yaklaşırken Türkiye’de fotoğraf sanatındaki başarılı çalışmaların, günümüz fotoğrafının bir kayıt altına alınmasını, gelecek nesillere aktarılmasını amaçladık. Bu sergi bize sanatsal uğraş imkanı veren Cumhuriyetimize ve onun kurulmasına emeği geçen herkese, bu yolda şehit düşenlere naçizane bir sanatsal bir saygı duruşumuz.

Sergimiz bir yarışma değildir, bir prestij sergisidir. Cumhuriyetin sağladığı eşitlik ilkesini göz önüne alarak ülkemizde fotoğraf üreten her vatandaşımızın, her teknikte, her konuda, hiçbir kısıtlama koymadan fotoğraflarını sunabilmesine olanak tanıdık. Sergimizin tek ödülü Cumhuriyetimizin yaşı kadar sayıda fotoğraf arasına seçilme onurudur. Bu yıl 15 - 25 Ekim 2020 tarihleri arasında ki sürede 66 il merkezimizden ve yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızdan 618 kişi 1171 fotoğrafla katılım sağladı. Kendilerine teşekkür ederiz. Bu katılımın arasından 97 fotoğrafı, kurallarımız gereği sergi projemizde sadece bir kez seçici kurul üyeliği yapacak olan değerli hocalarımız üç aşamada belirledi. Pandemi nedeni ile sanal ortamda gerçekleşen bu seçim ve verdikleri emek için Prof. Emre İkizler, Doç. Dr. A. Beyhan Özdemir ve Doç. Dr. Gülbin Özdamar Akarçay’a yönetim adına bir kez daha teşekkür ediyorum.

TFSF Başkanı sıfatı ile küratörlüğünü üstlenme onuruna eriştiğim bu ilk serginin bundan böyle Cumhuriyetimiz yaşadığı sürece artan bir heyecan ve önemle devam ettirileceğine inanıyorum. Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu Yönetimi adına bize bu özgürlüğü sağlayan, her gün kıymetini artarak anladığımız başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Cumhuriyetimizin kurucularına şükranlarımızı sunuyor ve onların önünde saygı ile eğiliyorum.

Dr. Sefa ULUKAN

TFSF Yönetim Kurulu Başkanı

Sergi Küratörü

29 Ekim 2020